Wednesday, January 20

वैज्ञानिकको डरलाग्दो चेतावनी – ‘अहिले बनिरहेका भ्याक्सिनले पनि संक्रमणबाट जोगाउँदैनन्’

August 25, 2020 58

काठमाडौं। कोरोनाभाइरसविरुद्ध अहिले विश्वभरी विकसित भइरहेका भ्याक्सिनहरुले भाइरस संक्रमणविरुद्ध स्थायी सुरक्षा नदिने र भ्याक्सिन लिएकाहरु कोभिड–१९ संक्रमणबाट निको भइसकेपछि पुनः संक्रमित हुन सक्ने खतरा रहेको विज्ञले बताएका छन् । हङकङमा विश्वमै पहिलो पटक पहिले संक्रमित भएर ठिक भइसकेका बिरामी दोस्रोपटक फेरि संक्रमित भएको केसको अध्ययन गरेपछि हङकङका भाइरोलोजिस्टले चीनको सरकारी मिडिया ग्लोबल टाइम्ससँग कुरा गर्दै यस्तो खतरा औंल्याएका हुन् ।

युनिभर्सिटी अफ हङकङको डिपार्टमेन्ट अफ माइक्रोबायोलोजीका अनुसन्धानकर्ताहरुका अनुसार हङकङका यी व्यक्ति दोस्रो पटक पहिलो पटकको भन्दा बिल्कुलै फरक किसिमको भाइरसबाट संक्रमित भएको जेनेटिक सिक्वेन्सिङबाट देखिएको छ । यी व्यक्ति पहिले मार्चमा संक्रमित भएपछि अस्पताल भर्ना भएका थिए र अप्रिल १५ मा निको भएर डिस्चार्ज भएका थिए । निको भइसकेका उनी फेरि यही अगष्टमा लण्डन हुँदै स्पेन गएर हङकङ फर्किएका थिए । हङकङ फर्किएलगत्तै उनी संक्रमित भएको पाइएको हो ।

अनुसन्धानकर्ताका अनुसार ती बिरामी दोस्रो पटक अस्पताल भर्ना भएको केही दिनपछि उनको शरीरमा एन्टिबडीहरु पाइएका छन् तर जतिबेला उनी स्पेनबाट फर्किएर दोस्रोपटक पोजेटिभ देखिएका थिए त्यतिबेला उनको शरीरमा एन्टिबडी थिएनन् । यसले उनी दोस्रो पटक संक्रमित भएको र सम्भवतः अरुलाई पनि संक्रमण सारेको देखिएको अनुसन्धानकर्ताहरुले बताएका छन् । यो केसलाई कुनै पनि व्यक्ति एकपटक ठिक भइसकेपछि पुनः दोस्रोपटक संक्रमित भएको पहिलो प्रमाणित केस मानिएको छ ।

 

प्रतिकृया दिनुहोस्