Thursday, October 22

एक स्वस्थ बच्चा जन्माउनका लागि महिलाको उमेर कति हो ?-जानकारीको लागि सबैलाई शेयर गर्नुहोस

August 18, 2020 448

एक स्वस्थ बच्चा जन्माउनका लागि महिलाको एउटा निश्चित उमेर हुन आवश्यक छ । स्वास्थ्यका दृष्टिकोणले आमा बन्नका लागि सबैभन्दा उपयुक्त उमेर २० देखि ३० वर्षलाई मान्ने गरिन्छ । त्यसपछि क्रमशः उमेर बढ्दै जाँदा जोखिम पनि बढ्दै जान्छ । यद्यपी ३५ वर्षसम्मका महिलाले राम्रोसँग बच्चा पाउन सक्ने चिकित्सकहरु बताउंछन् ।

३५ वर्ष उमेर नाघिसकेकी महिलाबाट जन्मने बच्चामा पनि डाउन्स सिन्ड्रोमजस्ता जन्मजात वि’कार आउने सम्भावना हुन्छ ।
त्यस्तै २० वर्षभन्दा कम उमेरका महिलाले पनि बच्चा पाउँदा जो’खिम हुने बताइएको छ । महिलाको उमेर १९ वर्षभन्दा कम छ भने सन्तान पाउनका लागि केही समय पर्खिनु नै उत्तम हुन्छ ।

पुरुषको सन्दर्भमा भन्नुपर्दा ढिलो बिहेले पुरुषको प्रजननशक्ति अर्थात् शुक्राणुमा क’मजोरी आउँछ र यस्ता शुक्राणुमा गति पनि हुँदैन । बढी उमेरमा पुरुषको शुक्राणु बन्ने संख्यामा पनि कमी आउँछ । यसबाट गर्भ रहन स’मस्या हुनुका साथै कमजोर बच्चा जन्मने सम्भावना हुन्छ ।

buddha khabar

प्रतिकृया दिनुहोस्