Wednesday, January 20

७ दिनमानै जिते कोरोनालाई आयुर्वेदिक औषधिले कोरोना सङ्क्रमित ३३ जना सात दिनमै निको भएर घर गए

August 15, 2020 310

आयुर्वेद चिकित्साप्रति मानि’सको विश्वास गुमिरहे’को समयमा कोरोना सङ्क्रमण भएका बिरा’मीलाई भने आयुर्वेदिक औषधिले फाइदा गरेको छ । कीर्तिपुरस्थित आयुर्वेद अनुसन्धान तथा तालिम केन्द्र’मा भर्ना भएका कोरोना सङ्क्र’मित ३३ जना सात दिनमै नि’को भएर घर गएका छन् । अरु पनि निको भएर जाने क्र’म बढ्दो छ ।

आयुर्वेद अनुसन्धान अस्पतालका अनुसन्धा’न अधिकृत डा। अमितमान जोशी भन्छन्, ‘आयुर्वेदिक औषधिमा विभिन्न रोगप्रतिरोध क्षमता बढाउने जडीबुटीको प्रयोग हुने भएको कारण कोरोनासँग लड्न सक्ने क्षमता चाँडो विकास भई निको भए’को हो ।’ आजको गोरखा’पत्र दैनिकमा यलु जोशीले खबर लेखेका छन् ।

उहाँका अनुसार कोरोना सङ्क्रमणका का’रण भर्ना भएपछि आयुर्वेद विज्ञ चिकित्सक टोलीबीच छलफल गरी श्वासप्रश्वाससम्बन्धी रोगमा प्रयोग हुने र रोग प्रतिरोधी क्ष’मता बढाउने जडीबुटी मिलाएर बनाइएको औषधि सेवन गर्न दिइएको थियो । त्यसको सात दिन’पछि पीसीआर परीक्षण गराउँदा सबैको रिपोर्ट नेगेटिभ आएको डा।जोशीले जानकारी दिए।

कोरोना सङ्क्र’मण पुष्टि भएपछि भक्तपु’रकी २२ वर्षीय नर्स कीर्तिपुरस्थित आयुर्वेद अनुसन्धान अस्पतालमा भर्ना हुनुभयो । आफूले बिरामीलाई एलोपेथिक औषधिमात्र सेवन गर्न दिने गर्ने गरको उहाँले कहिले पनि आयुर्वेदिक औषधि प्रयोग गर्नुभएको थिएन ।

आयुर्वेदिक चिकित्सकहरूको सल्लाहबमोजिम सोही औषधि सेवन गरको र अहिले आफूलाई सम’स्या नभएको बताए। आफू १० दिनमा डिस्चार्ज भएको जानकारी दिँदै दैनिक तीन पटक दुई वटा औषधि खाएको र त्यसैले कोरोनालाई सजिलै जित्न सके’को उनले बताए।

‘अहिलेसम्म पनि कुनै पनि नराकात्मक असर देखा परेको छैन भने मैले आफ्नो नर्सको ड्युटी पनि समालिसकेको छु,’ उहाँले भने ।
उनी मात्र होइन बाग्लुङका ३५ वर्षीय जङ्गबहादुर केसीलाई पनि कोरोनालाई जित्न आयुर्वेदिक औषधिले धेरै मद्दत गरेको बताउँछन्।

कतारबाट नेपाल आएको केसी भक्तपु’रस्थित राधेराधेमा होल्डिङ सेन्टरमा बसेपछि पीसी’आर टेस्ट गराउँदा पोजि’टिभ देखेको थियो । खासै कुनै कोरोनाको लक्षण नदेखि’एको र उनले अस्पता’लमा हुँदा तातो पानीमा बेसार र नुन हालेर दैनिक रुपमा खान्थे ।

केसी भन्छन्, ‘अस्पतालको व्यवस्था धेरै राम्रो छ । कोठा तातो पानीको व्यवस्था थियो र दैनिक रोग प्रतिरो’धात्मक शक्ति बढाउने आयुर्वे’दिक औषधि दिनको तीन पटक खान दिन्थ्यो ।’ आठ दिनमा नै कोरोनाको रिपोर्ट नेगेटिभ आ’एपछि घर फर्केको जान’कारी दिँदै थपे, ‘हाल हर्बल चिया र चेवनप्रासको सेवन गरिरहेको छु । अहिले म आफूलाई स्वस्थ्य र बलियो पनि महसुस गरिराखेको छु ।’

गत असार २५ र २६ गते भर्ना भएका उनीहरू एक हप्तामै डिस्चार्ज भएको अस्पतालले जनाइ’एको छ । डा।जोशीले पहिलोपटक भर्ना भएका २० जना कोरोना सङक्रमित व्यक्तिहरू सबै डिस्चा’र्ज भएको बताउनुभयो । त्यसलगत्तै दोस्रोपटक पनि २० जना भर्ना भ’एको थियो । जसमा १४ जना डिस्चार्ज भइस’केको जानकारी दिए।

आयुर्वेद अनुस:न्धान तथा तालिम केन्द्रका चि’कित्सक तथा कोभिड(१९ का संयोजक डा। जितेन्द्र श्रेष्ठले हाल अस्पतालमा १६७ जना रहेको जानकारी दिँदै थपे, ‘पुरुष १२१ र महिला ४७ जना उपाचारमा रहनुभएको छ । उहाँह’रूलाई पनि सोही औषधिको प्रयोग गरिरहे’का छौँ । सबैको अवस्था सामान्य नै रहेको छ ।’

अहिलेसम्म दुई जनालाई गङ्गालाल अस्पताल र एक जनालाई आइसियुको लागि टेकु पठाइएको उनले बताए । भर्ना भएकामध्ये तीन ज’नामा मात्र सामान्य रुघाखोकी, श्वास फेर्न गाह्रो हुने र ज्वरो आउनेजस्ता मध्यम लक्ष’ण देखिएका थिए भने अरूमा खासै लक्षण नदेखिए’को डा। श्रेष्ठले जानकारी दिए।

उनका अनुसार भर्ना भएका सबैलाई स्वस्थ पार्ने विष’यमा केन्द्रका विज्ञ चिकित्स’कबीच छलफल गरी सङ्क्र’मितलाई विभिन्न आयुर्वेदिक औषधि दिइएको हो ।

टोलीमा काया चिकित्सक, पोषण’विद्, द्रव्यगुण चिकित्सक, शल्यविज्ञलगायत मिलेर औषधि छनोट गरिएको थियो । डा। जोशीले सङ्क्र’मितलाई शरीरको प्रति’रक्षा शक्ति बढाउन गुर्जो, पिप्ला, अश्वगन्धा, तुलसी सुतमनी, मरिजलगायत जडीबु’टीबाट बनेको औषधि खुवाइएको जानकारी दिए ।

औषधिका साथै खानामा पनि ध्यान दिएको प्रष्ट पार्दै उनले भने, ‘कोरोना सङ्क्रमणलाई भिटामिन सी, खनिजमा जिङक र सेलेनियम भएको त्यसै अनु’सारको खाना मिलाएर दिने गरेका छौँ ।’

डा।श्रेष्ठ भने खाना र औषधिको साथै मेडिटेसन, सामान्य नाचगान तथा योगा गर्नको लागि मौखिक रुपमा भन्नुभएको जान’कारी दिइएको बताए।

आयुर्वेदिक विधिबाट छोटो अवधिमै सङ्क्र’मित स्वस्थ भएपछि यसलाई थप अनुसन्धानका रूपमा प्रयोग गर्ने सोच बनाइ’एको उनले बताए। ‘यो औषधिले कोरो&ना निको नै भयो भन्ने हाम्रो दाबी होइन, तर बिरामीलाई लाभ मिलेको देखिन्छ । यसमा अनुसन्धान गर्ने’बारे छलफल क्रममा छौँ,’ जोशीले थपे।

डा। श्रेष्ठले अस्पता’लको क्षमता जम्मा २० जनाको रहेको तर १५० जना क्षमता भएको आइसो’लेसन बनाउ भनेपछि त्रिभुवन विश्वविद्यालयको चिकित्सा शास्त्र अधययन संस्थान र जनस्वा’स्थ्य केन्द्रीय विभागको भवनमा दुई दिनमा आइसो’लेसन वार्ड बनाएको जानकारी दिए।

सानो स्वास्थ्य टोली हु’दाँहुदै पनि राम्रो काम भइरहेको उनले बताए । जनश’क्तिको कमीले असहज भएको गुनासो गर्दै डा। श्रेष्ठले भने, ‘स्वास्थ्य विभागले स्वास्थ्य’कर्मी पठा’इदिने कुरा भइरहेको छ ।’

सानो स्वास्थ्य टोली हुदाँहुदै पनि रा’म्रो काम भइरहेको उनले बताए । जनशक्तिको कमीले अस’हज भएको गुनासो गर्दै डा। श्रेष्ठले भने, ‘स्वास्थ्य विभागले स्वास्थ्यकर्मी पठाइदिने कुरा भ’इरहेको छ ।’ – गोरखापत्र

प्रतिकृया दिनुहोस्