सोमबार २७ बैशाख २०७८

अस्ट्रेलियामा फेसबुकले लगायो समाचार हेर्न र सेयर गर्न प्रतिबन्ध: कारण यस्तो अष्ट्रेलिया। फेसबुकले भनेको छ कि यसले अष्ट्रेलियामा प्रयोगकर्ताहरूलाई प्लेटफर्ममा समाचार साझा गर्नबाट रोक्छ। अस्ट्रेलिया नयाँ “मिडिया कोड” लाई यसको कानूनको रूपमा बनाउने तयारीमा रहेको घोषणा आयो।

यो ठूलो खबर हो तर तपाईंले फेसबुकमा यसबारे पढ्नुभएको छैन होला । संघीय सरकारको गुगल र फेसबुकलाई खबरको लागि भुक्तानी गर्ने नयाँ योजनाको बिरूद्ध रेल उक्लिएको कारणले सोशल मिडिया जायन्टले यहाँ र अन्तर्राष्ट्रिय दुबै सबै अष्ट्रेलियाली मिडिया सामग्री प्रतिबन्धित गर्ने खतराको अनुसरण गरेको छ।बिहीबार बिहानको प्रारम्भिक घडीमा, प्रस्तावित मिडिया सौदा कोडले तल्लो सदनलाई पार गरिसकेपछि, फेसबुकले आणविक विकल्पमा हिर्कायो – समाचार लिंकहरू अब सेयर गर्न सकिँदैन र प्रकाशकहरूले आफ्नो फेसबुक पृष्ठहरूबाट पोस्ट गर्न सक्दैनन्।

त्यहाँ पहिले नै केहि अनौंठो प्रभावहरू छन्। एबीसी, द सिडनी मोर्निंग हेराल्ड र द एज जस्ता परम्परागत मिडिया आउटलेटहरूमा प्रतिबन्ध लगाउनुका साथसाथै स्वास्थ्य विभागहरू, आगो र उद्धार र मौसम विज्ञान विभाग जस्ता धेरै सरकारी निकायहरू प्रभावित भएका छन्। यहाँ सम्म कि वैज्ञानिक पत्रिका र व्यंग्यात्मक समाचार साइटहरू जस्तै बेटुटा अधिवक्ताले पनि स्टिंग महसुस गरे। नक्कली समाचार र षड्यन्त्र साइटहरू, यस बीचमा, अझै पोष्ट गर्न स्वतन्त्र देखिन्छ।

 

१०८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया