बिहिबार ३० बैशाख २०७८

हात्ती टाउकोका देवता भगवान गणेश हिन्दुहरूका लागि सबैभन्दा आराध्य देवताहरू मध्ये एक हुन् र गणेश चतुर्थी उसको जन्म दिन मनाउने दिन हो। १०-दिने उत्सव हिन्दू पात्रो अनुसार भद्रपद मा महिनामा चन्द्रमाको मोम चरणको चौथो दिनमा पर्ने हुन्छ।

भगवान गणेश बुद्धि, समृद्धि, सौभाग्य र दुष्टहरूको विनाशका परमेश्वर हुनुहुन्छ। यी सबै गुणहरूका कारण उनलाई विघ्नहर्ता पनि भनिन्छ र गणेश चतुर्थी दिनलाई विनायक चाविथी वा विनायक चतुर्थी भनिन्छ

गणेश चतुर्थीको पर्व देशभर, विशेष गरी महाराष्ट्रमा जोश र उत्साहका साथ मनाइन्छ।
गणेश चतुर्थी: पूजा विधीचाडपर्व सुरु हुन्छ मानिसहरूले उनीहरूको ठाउँमा गणेशको मूर्ति स्थापना गरेर। लाइफसाइज मूर्तिहरू विभिन्न स्थानहरूमा सार्वजनिक स्थानहरूमा स्थापना गरियो र १० दिनसम्म पूजा गरिन्छ। फलफूल, फूल र भगवान गणेशको मनपर्ने मीठो मोडक यो १० दिनमा उनीहरूलाई चढाइन्छ। मानिसहरू आफ्नो सबैभन्दा मनपर्ने भगवानको पूजा गर्छन् र छिटो अवलोकन गर्छन्। १० औं दिनमा पानीमा डुबाएर भगवान गणेशलाई घरमा स्वागत गरेर र अन्तिममा बिदा लिएर त्यो चाडपर्व शुरू हुन्छ। यो वर्ष मूर्ति विसर्जन सेप्टेम्बर १ मा हुनेछ।

भक्तहरूले भगवान गणेशको मूर्तिहरू ल्याउँछन् र १० दिनसम्म उनको पूजा गर्छन्। मानिसहरूले साँझ गणपति पूजा र आरती गर्छन्।
गणेश चतुर्थीको दिन परिवारका सबै सदस्यहरू बिहान सबेरै उठ्छन्, नुहाउँछन् र परम्परागत पोशाक नखान। घर सफा भयो र वेदीको स्थापना भयो। परिवारले फूल, फलफूल र मिठाई चढाएर भगवान गणेशको माटोको मूर्तिलाई पूजा गर्दछन्। गणेश पूजाको मुख्य आकर्षणहरूले दुर्वा घाँस, अर्का फूल र मोदकम प्रदान गर्दैछ। यसपछि गणेश मंत्रको जप गर्दै, गणेशको कथा सुनाउँदै र सुन्न पछि आउँछ। केही मानिसहरू गणेशको मन्दिरमा देवीदेवताको आशीर्वाद लिन पनि जान्छन्।

अर्को १०-दिनको लागि, उही दिनचर्या अनुसरण गरिएको छ। बिहान र साँझ पूजा हुन्छ। १० औं दिनमा अन्तिम पूजा गरिन्छ र त्यसपछि विसर्जन समारोह हुन्छ (विसर्जन) हुन्छ। भक्तले आउँदो चतुर्थीको समयमा घरहरूलाई आशिष् दिन फर्केर नआउन्जेल प्रभुलाई एक औपचारिक पठाउन बन्द प्रदान गर्दछ।

मानिसहरू बिहानदेखि बेलुका साँझसम्म उपवास बस्छन्। यस समयमा उनीहरूले केहि खाँदैनन्। केही व्यक्ति आंशिक उपवास पनि गर्न रुचाउँछन् जसमा उनीहरूलाई पूजा र दुधमा प्रसाद खाने अनुमति छ। साँझ आरती पछि, उपवास समाप्त हुन्छ।

भक्तहरूले निरजल भ्राट (पानीहीन छिटो) वा फलाहार भ्राटको लागि रोज्न सक्छन्। भक्तहरूलाई फलफूल, साबूदाना खिचडी, खीर र सबै प्रकारको मिठाइहरू खान अनुमति छ। अनुयायीहरूले गणेश चतुर्थीको १० दिनहरूमा मांसाहारी खाना र मदिरा सेवन गर्न कडा निषेध गर्छन्।

गणपति विसर्जन
गणेश विसर्जन गणेश चतुर्थी जत्तिकै महत्त्वपूर्ण छ। विसर्जन ‘उत्तरपुजा’ भन्ने विधीसँग समाप्त हुन्छ। जस पछि, भगवान गणेशको प्रतिमा पानीमा डुबाईन्छ र आशीर्वादहरू खोजिन्छ। भक्तहरूले गणपति बप्पा मोरया जस्ता नाराहरू लगाउँदछन् र मूर्तिहरू समुद्रमा डुबाउनका लागि लैजान्छन्। गणेश विसर्जन गणेश चतुर्थी को 7th, 5th वा तेस्रो दिनमा पनि गर्न सकिन्छ।

१३५ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया