सोमबार ०८ कार्तिक २०७८

देशभर पाँच वर्षयता २३ वटा सामूहिक ह, xत्याका घटना भएको छ । घटनामा ११ बालक, पाँच बालिका, २५ महिला र २७ पुरुष गरी ६८ जनाको ह, x त्या भएकोे छ ।

तथ्याङ्कअनुसार कर्णालीमा पाँच, प्रदेश १ मा तीन, प्रदेश २ मा तीन, बागमतीमा चार, लुम्बिनीमा दुई र सुदूरपश्चिम प्रदेशमा छ वटा सामूहिक ह, x त्याको घटना भएका छन् । आर्थिक वर्ष २०७७/७८ को काठमाडौं उपत्यकाभित्र भएको ह, x त्याको तथ्याङ्क केलाउने हो भने प्रत्येक महिना तीन जनाको ह, x त्या हुने गरेको देखिएको छ ।

घरायसी सम्पत्ति वा अंशवण्डामा कुरा नमिल्दा र परपुरुष वा परस्त्रीसँगको गोप्य स, म्बन्ध बाहिरिनु, अधिकांश सामुहिक ह, xत्याका कारण भएको पूर्व प्रहरी नायब महानिरीक्षक हेमन्त मल्ल बताउनुहुन्छ । यद्यपि सबै विषयलाई एउटै डालोमा राखेर हेर्न नहुने उहाँको भनाइ छ ।

देशभरको तथ्याङ्क हेर्दा दैनिक एकजना मानिस मा, x xरि, ने गरेका छन् । यसवर्ष देशभर ६ सय ९७ जनाको ह, x त्या भएको थियो । यो अघिल्लो आर्थिक वर्षभन्दा २५ प्रतिशतले बढी हो ।

यस्ता घटना खास गरी डिप्रेसन, आर्थिक तथा पारिवारिक समस्याका कारण हुने गरेको प्रहरी प्रधान कार्यालयको आंकलन छ । यस्ता अ, x प, x रा,ध घरभित्रैबाट बढी हुने गरेको पूर्व प्रहरी नायब महानिरीक्षक मल्ल बताउनुहुन्छ । सम्झाएर वा प्रचारप्रसार गरेर घरभित्रको घटना रोक्न नसकिने उहाँको भनाइ छ ।

यस्ता घटनामा कल्पनै नगरिएका पात्र दो, x षी प्रमाणित हुन थालेपछि अ,नुसन्धान गर्ने प्रहरी अधिकृतका लागि टाउको दुखाइको विषय बनेको छ ।
हेर्दा सामान्य लाग्ने यस्ता घटनामध्ये कति त अपराधी पत्ता लाग्न नसकेर वर्षौंदेखि टाँगिएका छन् । अ, x प, x राध हुनुभन्दा अ, x प, x रा,धको विरुवा नै नामेठ गर्ने तर्फ सचेत हुन जरुरी छ ।

***

काठमाडौंको तारकेश्वरमा मोटरसाइकल दु,र्घ,ट,ना, एक जनाको मृ,x त्यु

काठमडौंको तारकेश्वरमा मोटरसाइकल दु,र्घ,ट,ना हुँदा ३० वर्षीय युवकको मृ,x त्यु भएको छ। गएराति तारकेश्वर नगरपालिका ७ फुटुङमा बा ३५ प ५२५० नम्बरको मोटरसाइकल दु,र्घ,ट,ना हूँदा सोही ठाउँका ३० वर्षीय सुरेश लामाको मृ,x त्यु भएको हो।
तीव्र गतिमा रहेको मोटरसाइक बिजुलीको पोलमा ठोक्किँदा गम्भीर घाइते लामाको उपचारका क्रममा मृ,x त्यु भएको प्रहरीले जनाएको छ। उनी तारकेश्वर ८ गैरीगाउँ निवासी हुन्।
दु,र्घ,ट,ना,मा गम्भीर घाइते लामालाई उपचारको लागि त्रिवि शिक्षण अस्पताल महाराजगञ्ज लगिएको थियो। उपचारकै क्रममा राति नै उनको मृ,x त्यु भएको महानगरीय प्रहरी वृत्त बालाजुले जनाएको छ।

इन्द्रजात्रा अवधिभर काठमाडौँका भित्री क्षेत्रमा मानिसको चाप हुने भएकाले सवारीसाधनलाई वैकल्पिक बाटो प्रयोग गर्न आग्रह गरिएको छ । काठमाडौँ महानगरपालिकाले सूचना जारी गर्दै असोज २ देखि ८ गते सम्म चल्ने राष्ट्रिय पर्व येंया (इन्द्रजात्रा) का अवधिभर सवारी साधनलाई वैकल्पिक बाटो प्रयोग गर्न आग्रह गरेको हो ।
“विशेष २ गते उपाकु यात्रा तथा ३ , ४ र ८ गतेका दिन रथ यात्रा हुने हुँदा ३ बजेबाट भित्री नगरको रुटहरुमा पुर्ण रुपमा सवारी निषेध सो समयबाट गरिने सुचित गर्न चाहन्छौं “, सूचनामा उल्लेख छ ।

आइएमईले पर्व लक्षित दसैँमा डबलको डबलको डबल अफर सार्वजनिक गरेको छ ।

असोज १ देखि कार्तिक २६ सम्म कायम हुनेगरि कूल ५७ दिनका लागि उक्त अफर विहीबार पानीपोखरीस्थित आइएमई केन्द्रीय कार्यालयमा आयोजित एक विशेष कार्यक्रमकावीच सार्वजनिक गरिएको हो ।

यो पनि पढ्नु हाेस

अफर अनुसार विदेशबाट पठाइएको रकम आइएमईका ३५,००० भन्दा बढी एजेन्टहरु वा आइएमई पे मोबाइल वालेटमा प्राप्त गर्दा वा बैंक ट्रान्सफर गर्दा हरेक हप्ता दुई जनालाई पठाएको रकमको डबल (दुई गुणा), हरेक महिना दुईजना भाग्यशाली सेवाग्राहीहरुलाई पठाएको रकमको डबलको डबल (चौगुणा) तथा बम्परमा एकजना भाग्यशाली सेवाग्राहीलाई पठाएको रकमको डबलको डबलको डबल (आठगुणा) सम्म रकम पुरस्कार स्वरूप प्रदान गरिनेछ । साथै आइएमई पे मा रकम प्राप्त गर्दा रु २०० थप बोनसको व्यवस्था मिलाईएको छ ।

आइएमईका संस्थापक, आइएमई ग्रुपमा कार्यरत कर्मचारीहरू, आइएमईका व्यवसायीक साझेदार (एजेन्ट पार्टनर) तथा आइएमई सम्बद्ध कुनै पनि व्यक्ति यो योजनामा सहभागी हुन पाउने छैनन् ।

सेवाग्राहीहरुले आइएमईको जुनसुकै एजेन्ट संजालमार्फत रेमिटेन्स कारोबार गरेको भौचरको सक्कलप्रती योजना घोषणा अवधिसम्म सुरक्षित राख्नुपर्नेछ । छनोटमा परेका विजेताको सिफारिसमा नेपालमा बस्ने आफन्तलाई पुरस्कार रकम प्रदान गर्न सकिनेछ ।

३५ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया