शुक्रबार ०१ आश्विन २०७८

दैलेख । दैलेख दुल्लू नगरपालिका –३ की १९ वर्षीया स्वस्तिका महत यतिवेला सामाजिक सञ्जाल र विभिन्न मिडियामा चर्चामा छिन् । गएको शुक्रबार सम्पन्न नेपाली काँग्रेसको १४ औं अधिवेशनबाट सर्वसहमतिमा वडा सभापति पदमा निर्वाचित भएपछि महतको चर्चा चुलिएको हो ।

स्वस्तिका १० जना प्रतिस्पर्धीलाई सहमतिमा ल्याएर सभापति बनेकी हुन् । उनीसँग सभापतिका लागि प्रतिस्पर्धा गरेका अधिकाँश व्याक्ति ४० बर्षका माथिका र कोही बृद्ध समेत थिए ।

११ वटा स्थानीय तह रहेको जिल्लामा ९० वटा वडा छन् । ९० वडाबाट महत एक्ली कान्छी सभापति हुन् । ‘स्वास्थ्यकर्मी बनेर जनताको सेवा गर्ने सोच थियो । त्यही अनुसार नेपालगञ्जको टेक्निकल एचए पढेँ । गाउँमा आएको बेला सोच बदलियो । राजनितितिर लागेँ ।’ महतले भनिन् ।

स्वास्थ्यकर्मी बनेर जनताको सेवा गर्ने भनेर स्वास्थ्यकर्मी बन्ने सपना बोकेकी स्वस्तिकालाई बुबाको मृ’त्यु पनि राजनितीमा जोडिने कारण बन्यो । ‘म राजनीतिक वातावरणमै हुकिँए । बुुवाको राजनिति गरेर समाज सेवा गर्ने उद्देश्य थियो । म स्वास्थ्यकर्मी बन्ने योजनामा थिएँ तर म पढदै गर्दा बुबाको मृ’त्यु भयो ।’ उनले भनिन् ‘बुबालाई जनताले दिएको कामको जिम्मा अधुरै रह्यो त्यही काम पुरा गर्न स्वास्थ्यकर्मीको बाटो छोडेर राजनितितिर आएँ ।’ उनका बुबा भूपेन्द्रजंग महत कांग्रेस दैलेखको उपसभापति थिए । दुई वर्षअघि उनको मृ’त्यु भएको थियो ।

‘बुवा पार्टी उपसभापति हुनुहुन्थ्यो, राजनीतिबाट समाज परिवर्तन गर्ने लक्ष्य उहाँको थियो,’ वडा सभापतिमा विजयी भएपछि स्वस्तिकाले भनिन्, ‘बुबाको सपना पूरा गर्नका लागि स्वास्थ्यकर्मीको बाटो छोडेर राजनीतिमा होमिए ।’ स्वस्तिकाले पछिल्लो दुई वर्ष राजनीतिकलाई नजिकबाट बुझ्न पाइन । ‘सबैको मूल नीति राजनीति हो भन्ने बुझ्न पाएँ । राजनीतिमार्फत समाज रुपान्तरण गर्नका लागि समाज र देशको सेवा गर्ने निर्णय उभिए ।’ उनको भनाई थियो । अब यही कर्मबाट विपन्न महिला दलित बालबालिका र दिनदुःखीहरुका घाउमा मलम लगाउने उनको योजना छ ।

स्वस्तिका वडा सभापतिमा निर्वाचित हुँदा जति खुसी छिन्, त्यतिनै जिम्मेवारी थपिएको महसुस गरेकी छिन् । ‘मलाई विश्वास गरेर पार्टी र वडामा क्रियाशील सदस्यहरुले सर्वसम्मत वडा सभापतिमा विजयी गराउनु भएको छ । यो विश्वास र भरोषालाई ढल्न दिने छैन । दिन–रात वडाबासीकै काममा खटिनेछु ।’ पार्टी राजनीतिसँगै पढाईलाई पनि निरन्तरता दिने बताइन् l
राजधानी

९१ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया