Friday, November 27

मानिसलाई यमराजले मृ’त्यु अघि मानिसलाई ४ संकेत दिने वचन गरेका थिए

August 7, 2020 82

सृष्टिको नियममा मानिस मात्र होइन स्वयम् भ’गवान पनि बाँधिएका छन् ।

भ’गवानले पनि सृष्टिका केही नियमलाई पालना गर्नु पर्ने हुन्छ । त्यसैले जबजब भगवानले मनुष्य अवतार धारण गरे उनीहरुले पनि शरीर त्या’ग गर्नुपर्याे । तसर्थ मानिसले पनि आफ्नो शरीर निश्चित अवधिपछि त्याग गर्नुपर्ने हुन्छ ।

शास्त्रमा उल्लेख भए अनुसार मानिसको अनुरोधमा यमराजले मृ’त्यु अघि ४ संकेत दिने वचन गरेका थिए । जसको पालन यमराज गर्दछन् । जसअनुसार कोहि मानिसलाई मृ’त्यु आउनु अघि शरीर त्या’ग गर्ने समय आएको यमराजले संकेत दिने गर्दछन् ।

धार्मिकशास्त्र अनुसार मानिसको आयु पूरा भएको र शरीर त्या’ग गर्ने समय आएको संकेत यमराजले यस प्रकारले दिने गरेका छन्-

१. पहिलो संकेत

अधिकांश मानिसको उमेर बढ्दै जाँदा कपाल सेता हुन थाल्दछ । मानिसको आ’यु स’किएको संकेत गर्ने यमराजको पहिलो संकेत भनेको मानिसको उमेर बढेसंगै उसको कपाल सेता हुदैं जानु हो । यसले मानिसलाई उमेर संगै आ’यु सकिन लागेको संकेत गर्दछ ।

२. दोश्रो संकेत

यमराजको दोश्रो संकेत भनेको उमेर बढ्दै जाँदा मानिसको दाँत समेत झ’र्न थाल्दछन् । यसले मानिसलाई आयु सकिँदै गएको संकेत गर्दछ । दाँत झरेसंगै मानिसको शरीरले मुक्तिको मार्ग खोज्न थालेको संकेत गर्दछ ।

३. तेश्रो संकेत

मानिसको आ’यु सकिएको तेश्रो संकेत भनेको मानिसको ज्ञानेन्द्रीय कमजोर हुदैँ जानु हो । शरीर बुढो भएपछि मानिसको हेर्ने, सुन्ने लगायतका क्षमता कम हुँदै जान्छन् । यस समय यमराजको संकेत रहन्छ अब सृष्टिको कुरा भन्दा पनि आ’त्म चिन्तन र मननमा ध्यान केन्द्रित गर ।

४. चौथो संकेत

यमराजको चौथो संकेत मानिसको उमेर बढेसँगै शरीर पहिले झै सिधा रहँदैन । अर्थात शरीर कुप्रो हुन (झुक्न) थाल्दछ । जसले मानिस आफ्नो शरीरको बोझ आफै थाम्न सक्दैन । यमराज यस अवस्थाबाट संकेत गर्दछन् कि अब शरीरलाई सहाराको आवश्यकता छ जो ब्रम्हलिन भएपछि मात्र सम्भव छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्