Monday, January 25

घरको यी स्थानहरूमा स्वास्तिक बनाउनुहोस, हुनेछ धेरै फाइदा….

November 22, 2020 79

घरमा स्वास्तिक

पुरातन कालदेखि नै स्वास्तिक हाम्रो संस्कृतिको महत्त्वपूर्ण अंश रहँदै आएको छ र यसलाई प्रतीकको रूपमा पनि लीइन्छ। कुनै शुभ कार्य गर्नु अघि, स्वस्तिक प्रतीक अवश्य बनाइन्छ र यसको पनि पूजा गरिन्छ। यसको शाब्दिक अर्थको बारेमा कुरा गर्दै, यो सु + अस + अ अर्थात् ‘सु’-गूड,’ अस्’-अस्तित्व वा अस्तित्व र ‘क्’-कर्त वा कर्ता हो।

यस अवस्थामा, स्वस्तिकको अर्थ राम्रो वा मंगल हो। यो चिन्हलाई पनि गणेशको प्रतीक मानिएको छ। यसको उत्पत्ति आर्यहरूले विश्वास गर्छन्। केवल धार्मिक मात्र होइन यसको महत्त्व पनि वास्तुमा छ। त्यसोभए घरका कुन स्थानहरूमा यो स्वस्तिकको छाप बनाउन शुभ मानिन्छ। जानौ घरमा स्वास्तिक बनाउँदा के फाइदा हुन्छ।

१ – वास्तुशास्त्रमा यदि स्वास्थ्य चिन्ह घरको मूल ढोकाका दुई पर्खालमा बनेको छ भने त्यसले घरमा सकरात्मक उर्जा ल्याउँदछ। घरको कुनै पनि प्रकारको वास्तु दोषको गलत प्रभावबाट राहत प्राप्त हुन्छ र खुशी आउन्छ।

२ – वास्तु शास्त्रका अनुसार यदि घरको आँगनको बीचमा स्वास्तिक बनाइेमा यसलाई अत्यन्तै शुभ मानिन्छ। पितृपक्षको समयमा, यदि स्वस्तिक घरको आँगनमा गोबरले बनाएको हो भने, यसले बुबाहरूको अनुग्रह पाउँछ। साथै, घरमा खुशी र समृद्धि छ।

३- तपाई जुन घरमा पूजा गर्नुहुन्छ, त्यहाँ मन्दिरमा स्वस्तिकको प्रतीक बनाउँदा धेरै फाइदाहरू छन्। यस चिन्हमा देवताहरूको मूर्ति स्थापना गरेर, परमेश्वरको अनुग्रह गरेमा प्रभुको क्रुपा व्यक्तिमा हुन्छ ।

४ – यदि स्वास्तिकको प्रतीक घरको तिजोरीमा बनेको छ भने व्यक्तिको जीवनमा समृद्धि हुन्छ। यसले मां लक्ष्मीलाई खुशी पार्दछ। घरमा पैसाको अभाव हुदैन।

प्रतिकृया दिनुहोस्