शुक्रबार १५ साउन २०७८

दीपावलीको पर्व कार्तिक महिनाको अमावस्याको दिनमा मनाइन्छ । हिन्दू धर्ममा यो चाडको ठूलो महत्व छ, खुशी, समृद्धि र अधर्ममाथि धर्मको विजयको प्रतीक मानिन्छ ।

दिपावलीको दिनमा व्यक्तिहरू एक अर्कालाई अभिवादन गर्छन्, मिठाई दिन्छन्, खान्छन् र उपहार दिन्छन् । जे भए पनि, उपहार दिँदा, व्यक्तिहरूले केहि यस्तो उपहार दिन्छन्, जसले पछि उनीहरूको सम्बन्धमा नकरात्मक प्रभाव पार्न थाल्छ। यस्तो अवस्थामा दिपावलीमा तपाईले त्यस्ता उपहार कसैलाई दिनु हुँदैन । आजको पोष्टमा, हामी तपाईंलाई केही त्यस्ता उपहारहरूको बारेमा बताउन जाँदैछौं, जुन कसैलाई उपहार दिनु हुँदैन।

कुरुक्षेत्रको युद्धमा भगवान श्रीकृष्णले अर्जुनलाई गीता ज्ञान दिएका थिए कृष्णजीले उपदेश दिदै गर्दाको तस्वीर त तपाईले देख्नुभएकै होला । तर तपाईलाई थाहा छैन होला न त यस्तो तस्वीर हामीले अरुलाई दिन नै हुन्छ त घरमा लगाउनु अथवा राख्नु नै हुन्छ । दिपावली जस्ता ठुलो चाडमा मानिसहरू प्रायः देवीदेवताहरूको तस्वीरहरू दिन मन पराउँछन् । तर यस समयमा यो कुरा मनमा राख्नुहोस् कि चित्रमा भएका देवीदेवताहरू रुप भयंकर रूपमा हुनुहुन्न।

आपत्तिजनक प्रकृति को फोटो उपहार हुन हुँदैन । धर्मशास्त्रका अनुसार जंगली जनावरहरू, अनिकाल र सूर्यास्तका चित्रहरूलाई कहिल्यै उपहार दिनुहुन्न ।रामायण, महाभारत र गीता जस्ता धार्मिक ग्रन्थहरू कहिले पनि अरुलाई उपहार दिन मिल्दैन । क्याक्टस बिरूवा र बोनसाई बोटहरू कहिले उपहार नदिनुहोस् ।

त्यस्ता उपहारहरू दिइनु हुँदैन र लिनुपनि हुँदैन ।झरना को फोटो कहिल्यै उपहार दिनु हुँदैन । दिपावलीमा माता लक्ष्मीको तस्वीर दिने बानी पनि छ । यस्तो अवस्थामा यदि तपाईं देवी लक्ष्मीको तस्वीर दिनुहुन्छ भने, ध्यान दिनुहोस् कि माता त्यस तस्वीरमा बसिरहेकी हुनुपर्दछ । यस्तो चित्रले घरमा देवी लक्ष्मीको स्थिरता दर्शाउछ ।

jindagikapana

३१ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया