शुक्रबार १५ साउन २०७८

काठमाडौं । सर्वोच्च अदालतबाट सोमबार अप्रत्यासित फैसला आएसँगै प्रधानमन्त्री केपी ओली आफूले चाल्नसक्ने कदमको खोजीमा लागेका छन् । अमेरिकी तथा पश्चिमाहरूको समर्थनमा सर्वोच्च अदालतबाट विशेष खालको फैसला भएसँगै विशेषगरी चिनियाँ सशंकित भएको जानकारहरू बताउँछन् ।

प्रधानमन्त्री ओलीलाई सत्ता लम्ब्याउन दिने कुनै बाटो नराखी आज सर्वोच्चले प्रतिनिधिसभा पुनःस्थापना र नेपाली काँग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवालाई प्रधानमन्त्री नियुक्तिको आदेश भएपछि चिनियाँहरू झस्किएका हुन् ।

संसद पुनःस्थापना गरी देउवालाई प्रधानमन्त्री बनाएपछि लामो समयदेखि अडकिएको अमेरिकी संस्था एमसीसीको प्रस्ताव पनि संसदबाट पास गर्न सकिने पश्चिमाहरूको विश्वास देखिन्छ । आजको फैसलाले नेपालमा पनि म्यानमारमा जस्तै सैनिक शासनको संकेत पनि देखिएको छ ।

विशेष कदम चाल्दा मध्यरात कुर्ने गरेका प्रधानमन्त्री केपी ओलीले आजै राति विशेष कदम चाल्नसक्ने देखिएको छ । विश्लेषकहरूका अनुसार घेराबन्दीमा परेका ओलीले चाल्नसक्ने तीन विकल्पमा संकटकाल, राष्ट्रपति शासन वा राजा ज्ञानेन्द्र शाहलाई सत्ता हस्तान्तरण हुनसक्ने देखिन्छ । म्यानमारमा जस्तै सेना आफैले सत्ता कब्जा गर्नसक्ने संभावना कम देखिए पनि सेनाको समर्थन पाए ओलीले यी तीन कदममध्ये एक चाल्नसक्ने संभावना भने रहेको छ ।

अदालतको फैसलाकै दिन अमेरिकाले आजै १५ लाखभन्दा बढि कोरोनाविरुद्धको खोप नेपाललाई अनुदान दिनु पनि अर्थपूर्ण देखिन्छ । यसअघि चीनले अनुदानको बाहेक ४० लाख डोप खोप नेपाललाई बिक्री गर्न सहमत भई पहिलो चरणको नेपाल आइसकेको छ ।

नेपालमा दुई शक्ति ध्रुवहरू चीन र अमेरिकाको चासो बढिरहेको बेला अदालतबाट अनपेक्षित फैसला आएको छ । अदालतको फैसलामा देउवाले विश्वासको मत लिनुनपर्नेदेखि माधव नेपाल पक्षका साँसदलाई कारवाही गर्न नमिल्ने मंगलबार बेलुकीसम्म देउवालाई प्रधानमन्त्री बनाइसक्नुपर्ने जस्ता निर्देशन पनि आएको छ । यद्यपि ओलीले त्यति ठूलो कदम अब चाल्नसक्ने संभावना नरहेको धेरैको बुझाई छ ।

पछिल्लो राजनीतिक घट्नाक्रमले नेपाल थप मुठभेड र विदेशीहरूको क्रिडास्थलको रुपमा परिणत हुने जोखिम बढ्दै गएको छ । यसअघि संसद पुनःस्थापना गरेर प्रधानन्यायाधीस चालेन्द्रशम्शेर राणा एक्कासी अमेरिका हिंडेकाले पनि उनी अमेरिकनसँग नजिक रहेको अडकल गरिएको छ । देउवा पहिलेदेखि नै पश्चिमाहरूको विश्वासपात्रको रुपमा चिनिदै आएका छन् भने माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले पनि अमेरिकासँग सम्वन्ध सुधार गरी श्रीमती सीतालाई उपचार गर्ने नाममा अमेरिका घुमेर आइसकेका छन् ।कर्पोरेट नेपालबाट

१९ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया