शुक्रबार ०८ आश्विन २०७८

शङ्ख शंखेकिराको खबटाबाट बनाइने एक प्रकारको वाद्ययन्त्र हो। यो विशेषगरी धार्मिक कार्यमा प्रयोगमा ल्याइन्छ। शङ्ख शंखेकिराको खबटाबाट बनाइने एक प्रकारको वाद्ययन्त्र हो। यो विशेषगरी धार्मिक कार्यमा प्रयोगमा ल्याइन्छ। जीउँदो शंखशङ्ख समुद्रमा पाइने जलचरले बनाएको खबटा हो, यो धेरै जसो वामावर्त अथवा दक्षिणावर्तमा बनेको हुन्छ।

प्राचीनकालदेखि नै विभिन्न प्रयोजनमा ल्याइने शंख एक प्रकारको समुद्री चिप्लेकिराको कडा आवरण हो । धार्मिक अवसर एवम् सांस्कृतिक कार्यमा यसलाई फूकेर बजाउन पनि सकिन्छ। तसर्थ यसलाई एक बाजाका रूपमा पनि लिइन्छ। नेपाल, भारत, श्रीलंका, बंगलादेश आदि मुलुकमा यसको यसरी प्रयोग भएको पाइन्छ ।

शंख विभिन्न किसिमका हुन्छन्, तीमध्ये दाहिना शंख बहुमूल्य मानिन्छ, जुन निकै महँगो हुन्छ । लाखौं शंखमा दाहिना शंख एउटा पाइन्छ । हिन्दू धर्ममा प्रयोगृसम्पादन गर्नेरामायण, महाभारतमा शंखको महिमा प्रसस्त छ भने हाम्रो समाजमा मंगल कार्यदेखि मृत्युजन्य शोकको घडीमा समेत शंखवादनलाई महत्त्व दिइन्छ ।

शंख बजाउँदा त्यसको ध्वनिले विभिन्न प्रकारका रोगाणु र विषाणुलाई मार्ने वर्णन ऋग्वेदमा छ । शंख महाभारतमा वर्णित एक राजा विराटको एक पुत्रको नाम पनि थियो। यो हिन्दु धर्ममा अति पवित्र मानिन्छ।

यो धर्मको प्रतीक मानिन्छ। यो भगवान विष्णुको दायाँ माथिल्लो हातमा शोभायमान देखिन्छ। बिहान र बेलुकी आरती गर्दा शंख बजाइन्छ । पूजापाठ सुरू गर्दा र सकिने बेलामा पनि शंख बजाइन्छ । कतिपय जातिमा मुर्दालाई घाट लैजाँदा शंख बजाउने चलन छ ।

औषधीका रूपमा प्रयोगृसम्पादन गर्नेआयुर्वेद उपचारमा शंख भस्मको ठूलो महत्त्व छ । शंख भस्म बनाउन शंखलाई माटोको भाँडोमा राखेर पाँचरछ फिट गहिरो खाल्डोमा गुइँठाले पोलेर निकाली घ्यूकुमारीको रसमा पिन्नु पर्छ । यसमा क्याल्सियम, क्याल्सियम सल्फेट, म्याग्नेसियम आदि तत्त्व प्रसस्त पाइन्छन् ।

शंख भस्म अम्लपित्त, अनुहारको चाया, डण्डीफोर र खत हटाउन उपयोगी हुन्छ । अनिद्राको बिरामीलाई कानमा दुइटा शंख राख्दा समुद्री लहरको कर्णप्रिय आनन्दले निन्द्रा लगाउँछ भने शंख जलले मुख धुँदा अनुहार उज्यालो हुन्छ ।

यति धेरै आगंतुकों अप केटी हेर्न र अलीगढ मा उनको घर मा उनको भेटी दिन प्रहरी नियन्त्रणमा भीड राख्न थियो कि लहरै। उहाँले एक फल विक्रेता रूपमा एक दिन को बराबर बनाउँछ – केटी पिता, ओम प्रकाश, त्यो केटी छ शुभकामना आफ्नो परिवारमा ल्याउँछ तिनीहरूले प्रयोग गर्न किनभने आशा भने। परिवार केटी पुरानो छ जब केटी सुधारात्मक सर्जरी undergo लागि चयन गर्न सक्नुहुन्छ। यो भारत मा एक बच्चा एक deity रूपमा पूजा गरिएको छ पहिलो पटक होइन। 2008 मा, दुई अनुहार संग जन्म एक बच्ची, केटी आमा, अझै पनि शुक्रवार पुन थियो वीरता को हिन्दु देवी को पूर्वजन्ममा भनिन्थ्यो।

एक हात्ती गरेको “ट्रंक” एक संग जन्मे बच्ची उत्तरी भारतमा एक भगवान को पूर्वजन्ममा जयजयकार भइरहेको छ। यो अझै-को हुन-नाम केटी भारत को टाइम्स अनुसार, उत्तर प्रदेश प्रान्तको बिहीबार उनको नाक छेक्दैन एक उभाडना संग जन्म भएको थियो। डाक्टर सम्भव कुपोषण संग संयुक्त एक जीन उत्परिवर्तन केटी को दिनुभयो भने। तर क्षेत्र मा मान्छे त्यहाँ काम मा थप ईश्वरीय कुरा थियो। केटी एक मानव शरीर मा एक हात्ती टाउको छ जो सफलता को हिन्दु भगवान, प्रभु गणेश, जस्तो देखिन्छ, स्थानीय उनको जन्म, सडकमा मा गायन र नृत्य मा आनन्दित भए।

२४२ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया